top of page

22 березня 2018

Постаті проекту «Тільки Диво». Частина ІІІ

У двох попередніх матеріалах ми вже встигли познайомити вас із частиною команди, яка працює над створенням фільму-фентезі «Тільки Диво». Це, зокрема, режисер та виконавчий продюсер, гример та художник по костюмах, композитор та творці спецефектів…

Попереду — не менш цікаві особистості та не менш важливі ділянки роботи, на яких працюють не просто професіонали, а супер-люди: морозостійкі, витривалі, творчі, дружні та по-дитячому закохані в диво.

Тетяна Саніна, заступник виконавчого продюсера: «Тільки Диво» — дитяча історія з ноткою бешкету

Під час участі у зйомках дитячого фільму навіть виконання буденних обов’язків перетворюється на квест із творчими завданнями. А як інакше можна впоратися із двома сотнями акторів та трьома сотнями масовки, доставкою обідів, замовленням ексклюзивних старовинних ковзанів з-за кордону, щоденним трансфером команди на майданчик і з нього і при цьому зіграти епізодичну роль? А ще — прикрашати кіношний побут приємними несподіванками, як-от тортик на знак «перетину екватора» зйомок або складання всій команді листів підтримки, які додають сил та зігрівають у мороз…

***

Заступник виконавчого продюсера Тетяна Саніна так і каже: займаюся всім і одночасно. Не дарма на зйомках сцени у будинку Бургомістра, де Тетяна грала роль няні, костюмери її охрестили «нянею» знімальної групи, бо коло її обов’язків — це непомітні на перший погляд речі, без яких було б некомфортно та навіть неможливо працювати.

Тетяна Саніна. На знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Для мене «Тільки Диво» — фільм сімейний в усіх сенсах

Під час роботи над стрічкою члени команди настільки поладили між собою, що стали майже родиною. Витягнути машину із кучугурів снігу, подарувати один одному теплі обійми, пригостити чаєм і бутербродами, підтримати словом у тяжкі моменти — це все про нас. І це більше, ніж «просто робота». Крім того, у проекті я допомагаю своєму чоловікові, Дмитру Саніну, який є оператором-постановником, і дітям, які знімаються у стрічці — донька Софія грає дівчину із заморських країв Ані, а син Лука є маленьким бешкетником Олі, сином Бургомістра. Тож для мене особисто це кіно сімейне не лише за жанром, а й у прямому сенсі — всі ми стали великою родиною.

Тетяна Саніна (в ролі няні). Разом з Дмитром Саніним, Лукою Саніним, Євгеном Гудковим та Оленою Каретник. На знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Працюю з дітьми, тому в дитячому фільмі мені легко

Я викладаю соціологію дитинства у Києво-Могилянській академії, а також є сімейним медіатором — допомагаю сім’ям у процесі розлучення або після нього домовитися між собою. Також є співзасновницею ресурсного центру для дітей та підлітків. Уся моя діяльність обертається довкола дітей. Оскільки «Тільки Диво» — фільм для дітей і про дітей, то мені тут легко.

Я вивчаю процеси дорослішання дітей у соціальному розрізі. Як фахівцю мені цей досвід цікавий тим, що він інший, а я люблю спробувати щось нове і завжди знаходжу у всьому корисне для себе.

Тетяна Саніна у ролі няні. Кадр із фільму-фентезі "Тільки Диво"

Це справжня дитяча історія з ноткою бешкету

Фільм «Тільки Диво» затишний, сімейний і дуже щирий. А для дітей важливі дива, сюрпризи і несподіванки. Тож ми, дорослі, намагаємося створити таку стрічку, в якій би розкрилася ця атмосфера. Тому у нашому фільмі все по-справжньому — від найменшої лялечки, іграшки чи свічечки до казкового містечка. Пряники зроблено вручну, іграшки підібрано під епоху XVII ст., фільм покаже дуже красиві справжні старовинні сімейні традиції.

Як немає світла без тіні, так і без пустощів та жартів немає справжнього дитячої історії. Тому у нашому фільмі обов’язково буде нотка бешкету, бо саме жваві, веселі, метушливі і гамірні діти створюють той настрій, який надає потрібних емоцій та енергетики усій картині.

Заступник виконавчого продюсера Тетяна Саніна на знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Старовинні ковзани, які прибули на зйомки з Голандії стараннями заступниці виконавчого продюсера.

Кадр із фільму-фентезі "Тільки Диво"

Олег Чернявський, режисер монтажу: «Фільм “Тільки Диво” дивитимуться мої онуки, тому зробити його — питання принципу»

Із сотню разів Олег створював монтажні проекти. У нього на очах порожній шаблон перетворювався на велике дерево з нарізаним матеріалом, підігнаним план до плану, з підкладеною музикою, зведеним звуком та пофарбованою картинкою…

Проект здано, і матеріали треба видаляти. І це найважче, тому що режисер монтажу вклав у нього частину свого життя: важкі дні, безсонні ночі, десятків кухлів випитої кави, хвилювання і нерви. Тому Олег переконаний: в роботі треба цінувати сам процес, те, що ти робиш тут і зараз.

Режисер монтажу Олег Чернявський. На знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Дозволяємо режисеру робити свою роботу

Я займаюся playback. Це технічний запис фільму, його мета — допомогти режисерові відновлювати інформацію про те, якою була локація у попередній дні зйомки, зачіска в героїні чи де стояв реквізит… Це особливо важливо, коли сцени знімаються у різний час (іноді буває, що в різні місяці). За допомогою playback можна робити монтаж під час зйомки, для цього він і призначений. Ми приходимо на місце, ставимо монітор, все підключаємо, садимо режисера і дозволяємо йому робити свою роботу.

Олег Чернявський разом із режисером Оленою Каретник.

На знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Я хочу, щоб цей фільм відбувся

Я хочу, щоб цей фільм відбувся, щоб такого кіно було більше, щоб воно було нашим. Мені дуже подобається те, що ми робимо. Я хотів би, щоб ми і надалі знімали таке кіно, тому що це і цікаво, і потрібно.

Я люблю свою роботу, люблю вирішувати складні завдання. Іноді мене запрошують на важкі проекти, коли потрібно виконувати багато різних функцій: і кабель розкидати, і за камерою постояти. Для мене складнощів немає. Складнощі — це завдання, які потрібно вирішити в конкретний момент. Є завдання — є рішення.

Це кіно дивитимуться наші діти і онуки. Зробити його гарним — питання принципу

Я точно знаю, що пройде час, і наші декорації, гарне містечко доведеться зруйнувати (або воно розламається саме). Тому треба його зняти гарним, класним. І тоді воно залишиться на плівці назавжди.

Мені дуже подобається кіно, особливо дитяче. Я багато працював на телебаченні — у новинах, у політичних рекламних кампаніях. Час життя цих роликів — один-два місяці, потім про них забувають назавжди. А це кіно дивитимуться діти, мої онуки. Це дуже серйозно. І я по-справжньому хочу, щоб фільм «Тілько Диво» вийшов, тому для мене це питання принципу.

Максим Бутенко, художник-декоратор: «У нас за кадром працюють боги»

Про роботу цього департаменту навіть Голівуд складає приказки, масштаб їхньої творчості викликає захоплення, але їх самих мало хто бачив. «Боги за кадром» — це художники, дизайнери, реквізитори фільму-фентезі «Тілько Диво».

Про свою команду — художників, які побудували, прикрасили «Ніколас Сіті» та вдихнули життя у фанерні каркаси, — їхній бригадир, художник-декоратор Максим Бутенко, говорить із захопленням. Ви здивуєтеся, хто створює декорації для нашої картини...

Максим Бутенко. На знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Художники у нас круті…

Художники у нас круті, жодних сумнівів! Як каже голівудська приказка, це «боги за кадром». Тому що всі бачать тільки те, що в кадрі, а над питанням, хто все це створив, глядач не замислюється. Це чудо, матеріалізація: там, де нічого не було, раптом щось виникає.

Очевидно, що декорації не залишаться навічно. Але у невеликої кількості людей є можливість опинитися у містечку «Ніколас Сіті», яке функціонує на карті Буковеля, а значить і на карті світу.

Тут все, як у фрактальній теорії, де будь-яка велика модель складається з однакових маленьких. І казковий Ніколас Сіті дійсно є містом зі своїм життям. Тут є все: вулиці, ворота, ринок, будинки, мешканці, любов, пристрасті... Навіть ковзанка.

Максим Бутенко. На знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Ковзанка у фільмі — це безпрецедентна робота

Але яка це ковзанка! Її зробили ландшафтні дизайнери «Чарівні садівники» з Дніпра — брати Олександр і Дмитро Нирка, а також Вадим Шинкарьов і Андрій Руденко. Ці люди — вдача, яку нам надіслав космічний простір. Саме вони опинилися тут, у Буковелі, і стали єдиними людьми, які виявилися спроможними це зробити. Такого розміру доглянута, велика ковзанка в кіно, в Україні — це безпрецедентна робота.

Підготовка ковзанки до вечірньої зміни. На знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

***

«За допомогою техніки і вручну дизайнери спершу розрівнювали площу під ковзанку. Тим не менше, перепад рівня ґрунтів під ковзанкою становить 1 м 20 см. П'ять ночей і п'ять днів позмінно художники поступово заливали підготовлену площу водою, щоб вода не просочувалася у ґрунт, а замерзала шарами. Щоразу після зйомок вони реставрували ковзанку, рівняли вибоїни, тріщини і відколи. І щоранку перед зйомкою розчищали її від снігу, щоб вона виблискувала під променями сонця».

***

Арт-департамент за роботою. На знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Якщо є можливість зробити чудеса, ми завжди готові

Після оздоблення містечка розпочалася фаза робіт з інтер'єрами та деталями. Дуже хочеться пройти черговий блок і сміливо сказати: «Ми це зробили!»

Найбільшими випробуваннями в роботі були висота і, звичайно, морози. Але якщо у нас є можливість зробити чудеса, то ми готові до будь-яких завдань.

Арт-департамент за роботою. На знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

***

Відразу після інтерв'ю Максим Бутенко прямо зі знімального майданчика поїхав на фестиваль рок-музики. Він професійний музикант і вже кілька років є ведучим та учасником фесту «АtomicSnowBall». В команді Максима працюють дуже талановиті люди, які також є музикантами та акторами. Можна з упевненістю сказати, що не лише у наших художників, а й у самих декорацій музична душа.

***

Олексій Мироненко, звукорежисер фільму-фентезі «Тільки Диво»: «Зробимо краще, ніж у «Парку юрського періоду»!»

Ця людина чує все — навіть тишу зимового лісу. Діалоги персонажів та хлюпання крижаної води, шелест снігопаду та черкання ковзанів по кризі — усе вловлює вухо звукорежисера, усе записують прилади. Для професійного телевізійника Олексія Мироненка робота над казковим фентезі виявилася надзвичайно цікавою...

Звукорежисер Олексій Мироненко. На знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Раптом у житті з’явився дитячий фільм-казка

Моя звукорежисерська робота була пов’язана з телебаченням: прямі ефіри, записи, співпраця з українськими режисерами Андрієм Бенкендорфом, Сергієм Лисенком, спільні проекти з іноземцями. Одного разу я навіть покинув усе і відпрацював у мультфільмі. Однак, на превеликий жаль, робота в кіно траплялася рідко. Але мені завжди хотілося бути ближчим до кіно. І тут раптом — дитячий фільм-казка, красивий, чарівний, а головне — вітчизняний! 

Звукорежисер Олексій Мироненко. На знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Поїдемо у ліси — записувати тишу

Цікавим буде усе: атмосфера фільму, музика, емоції... Багато чого буде передаватися не лише за рахунок графіки і красивих натурних зйомок, а саме за рахунок звукових атмосфер.

Ми створимо те, чого глядач собі навіть не уявляє. Наприклад, атмосферу зимового лісу. Той, хто зайде взимку до лісу, нічого, крім тиші, не почує. І мені як професіоналу буде цікаво, як передати це в кіно? Це буде стан сумний, тривожний, страху, радості? Спеціально для цього ми будемо виїжджати глибоко у ліс, щоб записати звуки прекрасної зими, якої, як тут, у Карпатах, більше ніде немає. І таких професійних задач для мене на цьому проекті дуже багато.

Звукорежисерська команда під час роботи на знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Зробимо краще, ніж у «Парку юрського періоду»!

Планується тісна співпраця звукорежисера із композитором на післязнімальному етапі. А процес роботи над звуками картини у постпродакшн — створення голосів наших неймовірних казкових тварин — гадаю, буде відбуватися спільно з режисером. Ми будемо підбирати, модифікувати звуки, вирішувати, наскільки вони є цікавими і відповідають тому чи іншому чарівному персонажу.

Із нетерпінням чекаю, коли з’являться звірі і контекст фільму, в якому вони діють. Якщо це добрий звір, але страшний, то це зовсім не означає, що він повинен гарчати, як лев. А використовуватися можуть і звуки справжніх тварин — за аналогією до «Парку юрського періоду». Але зробимо усе, щоб у нас вийшло навіть краще!

Звукорежисер Олексій Мироненко. На знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Ольга Коваль, голова костюмерного цеху

Нашу казку створюють не лише «боги за кадром», чарівники та чарівниці різних спеціальностей, а ще й феї, «феї тепла». Це наша команда костюмерів.

Костюмер Ольга Коваль разом із В'ячеславом Хостікоєвим.

На знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Ми «феї тепла»

Наша команда — троє костюмерів: Мар’яна, Аня і я. Мар’яна — чудовий бутафор. Вона може руками зробити все, що завгодно. Аня прекрасно шиє. А всі разом ми «феї тепла», займаємося утепленням. Самі іноді замерзаємо, але намагаємося максимально зігрівати акторів, щоб вони не мерзли, тому що на майданчику іноді дуже холодно — -20. Бувають дні, коли на зйомки виходить до ста тридцяти чоловік. І всіх треба одягнути, утеплити, закутати, а головне — вислухати...

Костюмер Анна Черкашина на знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Наші будні — це казка

Але насправді наші будні — це казка. Бо в самому фільмі (ще й до того ж повнометражному) цікава казкова історія, костюми певної епохи і стилю, яскраві персонажі з різними характерами. Це відразу надихає.

Мені дуже сподобалися костюми, які зробила Айна Гассе. На цьому тлі у мене відбувся особистісний творчий момент, коли в голові складалися картинки сцен та костюми для акторів масовки. Мою частину ескізів ми обговорили разом з Айною, і наша команда ці костюми пошила.

300 пар взуття «під історію»

Також ми декорували, переробляли і навіть шили взуття, прикрашали ковзани.

Спочатку було завдання зробити 15 пар взуття. В результаті було зроблено близько 300 пар, задекорованих нами під історію вручну. Тут була повна наша фантазія і дизайн. Всі, хто бачив, захоплювалися і запитували, де ми таке купили. А ми все зробили самі.

Казка — це просто чудовий досвід, тому що ти можеш експериментувати з фактурами. Це проект, де все костюми створюються «з нуля», вручну, спеціально для проекту. А це велика рідкість і велике творче задоволення.

Мар’яна Слов’янська, асистент художника по костюмах, бутафор

Люди справлялися, не витримували... фарби

На свій день народження я склала список бажань: хочу попрацювати в повному метрі, у фентезі. Коли почалася робота в Буковелі, я раптом усвідомила: це ж збувається моя мрія! Сама ж ідея дитячої казки відразу запала мені в душу.

Складно виявилося пережити нашу «казкову» зиму. Люди справлялися, не витримували... фарби. На такому сильному морозі вони просто облазили, і взуття та ковзани доводилося щоночі після зйомок відновлювати. Кожен черевик і чобіток, кожну пару ковзанів ми, як бджілки, знову і знову приводили у належний вигляд.

Костюмер-бутафор Мар'яна Слов'янська разом із Марією Герасименко.

На знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Стяжки для труб, ізоляція, пакля — з цього ми робили капелюшки

Дуже цікаво було створювати для проекту бутафорію — придумувати маски для маскараду, прикрашати хутром ковзани, пришивати до них банти і брошки. Ці дрібниці створюють настрій.

Головні убори персонажів фільму-фентезі "Тільки Диво"

Ми робили більшу частину головних уборів, які в майстерні Айни Гассе проходили останній етап доопрацювання.

Майстриня Ірина Філіппова створила левову частку всіх шапочок, капелюшків, ковпаків, проводила заміри голови людини, виготовляла каркаси, робила формовку, валяння вручну, фарбування. Кажанчик Крисен, Жук Капітан Грім, ковпак Феї снів, будяки Ані і Ріс — все її робота.

Найцікавіше в головних уборах було застосовувати нестандартні матеріали: стяжки для труб, ізоляцію, паклю (капелюх-кульбаба Золтана), контурні фарби, гумовий клей, епоксидну смолу, кринолін для весільних суконь...

Костюмер-бутафор Мар'яна Слов'янська.  На знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Найприємніше на проекті — це люди, вся команда. Схиляю голову перед нашими художниками, декораторами, реквізиторами, які змогли створити диво: за місяць побудувати декорації казкового міста. Це нереально, я в захваті від їхньої роботи.

***

Анна Черкашина, костюмер

Костюмер Анна Черкашина. На знімальному майданчику фільму-фентезі "Тільки Диво"

Казки у нас в країні знімаються рідко. А шкода! Бо над казками працювати цікаво, тому що це не повсякденні костюми, а незвичайні, рідкісні. І потім, у казках є своя магія. Я згадую, як у дитинстві я дивилася казки. Мені завжди було цікаво, що за герої, які в них костюми, що з ними трапиться...

Казки — це повчально, вони надихають, в них так багато доброго і світлого. Якщо все вийде так, як було задумано, то можна буде пишатися тим, що мені пощастило попрацювати на такому проекті, як «Тільки Диво». 

"Казкова" команда фільму-фентезі "Тільки Диво"

У першому ряду: оператор Ілля Ільченко, гафер Ярослав Брайко, режисер монтажу Олег Чернявський, асисент режисера Ольга Гдуля, супервайзер Олександр Орлов

bottom of page