top of page

06 грудня 2017

Постаті проекту «Тільки Диво». Частина І

Олена Каретник, режисер і продюсер фільму-фентезі «Тільки Диво»

«У нас буде українське кіно з голлівудським розмахом»

Олена Каретник упродовж багатьох років працювала режисером і сценаристом  на провідних телеканалах України. Зняла більше 70 фільмів на біблейську та історичну тематику. Багато картин  мають  премії  міжнародних кінофестивалів.

— Я дуже люблю старовину, Різдво, красиві історії... І мені весь час не вистачало справжнього, класного, світового рівня фільму, який би зробили ми самі — з українськими акторами, але з голлівудським розмахом.

Про команду

Наша команда підбиралася ретельно. З нами ті, хто захотів бути співпричетним до створення доброго, красивого, сімейного кіно. Довгий час, майже три роки, проект був без бюджету. Але люди робили ескізи, писали музику, працювали на майбутній успіх. Вони вкладали в цей проект душу.

Наша команда складається з професіоналів, на яких можна покластися у будь-який момент. І це родина. Для мене дуже важливо, що люди мали терпіння, вірили і сподівалися.

 

Діти проекту

У фільмі багато дітей. Головні герої — брат і сестра, Северин (17 років) та Аніка (11 років), актори-початківці, це їх дебюти.

Також грає хлопчик з Америки, який має досвід гри з голлівудськими акторами, Даніель Хорак. Буде багато хлопців і дівчат, підлітків на ролях другого плану, у масовках.

Про кастинги

Кастинги були не лише в Києві, а й в Івано-Франківській області, також у районних центрах. Ми відібрали дуже цікавих акторів — дітей і дорослих — на епізодичні ролі саме там.

 

Про державну підтримку

Наш фільм знімається на замовлення Держкіно та Міністерства культури. Це дуже важливо, адже, нарешті, на нас зглянулася держава: настав час нашого сімейного кіно, розрахованого на широкого глядача — кіно для всіх.

Про… мрію

У нас є мрія: хай цю стрічку дивляться раз на рік — на Різдво, але щороку. І нехай «Тільки Диво» буде українським «Цим прекрасним життям» (США, 1946 р.). Тому я б хотіла, щоб у нас був такий фільм, який дивляться всією родиною, обійнявшись. 

***

Лариса Величанська, сопродюсер проекту «Тільки Диво»

«Ми готуємо для глядача багато сюрпризів»

Лариса Величанська третій рік поспіль вболіває серцем і душею за наш фільм. Бо вважає, що світові потрібно якнайбільше любові, яку генерують людські серця, щоб бодай трішки змінити його на краще.

Наші актори — найяскравіші люди. Виконавець ролі Святого Миколая, Олександр Дірдовський, — справжній чарівник, добра людина, філософ і мудрець. В нашій казці говоритиме тренований пес — собака Сніжка, будуть зйомки в ісландському льодовику. Ми готуємо для глядача багато сюрпризів...

З Божою допомогою ми все зробимо!

***

Айна Гассе, вітчизняний фешн-дизайнер, художник по костюмах

«Із задоволенням берусь за проекти, в яких є можливість творити та фантазувати»

Стоси тканин, десятки метрів декоративних стрічок, шнурівок, кантів, тасьми та хутра, поміж яких безперестанку бігають, ходять, прасують, пришивають та відрізають кравчині. Насправді саме так в майстерні Айни Гассе і народжується диво, а в нашому випадку — ще й атмосфера казки та Різдва…

Відкрита до нових ідей та експериментів

— Я завжди відкрита для подібних робіт, ідей, експериментів. Тому, коли з’являється щось новеньке, тільки радію. Головне, щоб це було в моїй компетенції.

Цей проект — і для задоволення, і перевірка на «слабо» — бо це велика відповідальність. Тут багато тих складових, які піднімають мене, напевно, на ще один щабель професіоналізму.

Тому що тут потрібно не просто об’єднати в колекцію всі роботи і моделі, а виразити характер персонажа, показати харизму, щоб з одного погляду на людину було зрозуміло, що це за герой — позитивний чи негативний, спритний чи неквапливий флегматик... І все це мені шалено подобається! А персонажі вже як рідні.

 

Наші костюми: Середні віки та трохи fashion

Режисер Олена Каретник поставила мету: це буде XVI–XVII ст. І я знайшла і сільські, і міські строї — шикарні і буденні. Було, чим надихнутися, набрати багато матеріалу. А потім, коли почала працювати, виявилося, що не потрібно робити історичний костюм, тому що це казка, і місто наше вигадане, і жанр наш — фентезі з фантазійними героями та казковими персонажами. Тому і костюм історичний робити немає сенсу.

І це здорово, тому що ми пішли від історичної складової, а додали трішки фантазії. Ідеї наших нарядів вийшли абсолютно унікальними. Ми брали з історії те, що пасує героям. Але!.. впровадили туди трохи fashion, тому наші костюми не схожі на жодне століття.

 

300 рукодільних костюмів від Айни Гассе

В костюмах використано вовну мериноса, високої якості тканини, жодних поліестрових замінників! Якщо на екрані оксамитовий костюм, то око вас не підводить — це дійсно оксамит.

Єдине, чого ми уникли, так це натурального хутра. Це принципово, категорично, щоб у дитячій картині не було хутра справжніх звірів. Тим більше, що у нас один з персонажів — собачка. Будуть і фантазійні звірі.

У костюмах багато ручної роботи: шалики, мереживні горжетки, головні убори, прикраси — все hand made. Цю красу роблять майстрині нашого дизайнерського дому.

Зараз на фільм працює близько 10 чоловік. Але це перший етап. На наступному буде більше костюмів і, відповідно, більше майстринь.

Початок зйомок — у лісі, в «Буковелі». Далі будуть локації в приміщенні: нові персонажі, нові образи головних героїв. Тому буде більше костюмів і більш складна робота — бальні сукні, дорогі матеріали… Усього близько 300 рукодільних костюмів.

***

Микола Лисенко, художній керівник Державного академічного естрадно-симфонічного оркестру України (Kyiv fantastic orchestra), заслужений діяч мистецтв України

«З моєї подачі музика до фільму потрапила у потрібне місце, в потрібний час»

Маестро Микола Лисенко та його колектив відомі завдяки музичним постановкам «Рок-симфонія», «Моцарт. Рок-опера», «Нотр дам де Парі», які мають величезний успіх в Україні та за кордоном.

— Кілька років промо картини «Тільки Диво» будувалося на музиці блискучого композитора, оркеструвальника та аранжувальника Дмитра Коновалова. Це ім’я, на жаль, часто залишається за кадром. Але композитор є найважливішим співавтором режисера у створенні картини.

 

Музика народилася до фільму

Зазвичай спочатку з’являється сценарій кінофільму, потім зйомки, перші кадри, а вже потім композитор починає думати, як це озвучити. У випадку з фільмом «Тільки Диво» ДИВО почалося від самого початку, адже музика народилася до фільму.

Чому такий успіх проекту «Тільки Диво»? Напевне, в душі Дмитра вирували найсвітліші почуття, натхнення, здивованість Божим Всесвітом, його красою і самим людським життям, коли він писав цю мелодію. Тож режисер фільму Олена Каретник почула музику (а я дуже хотів познайомити її з нею, бо відчув, що вона пасує до сценарію казки) і одразу сказала: «Так, це вона».

І мені приємно, що з моєї подачі цей твір потрапив у потрібне місце, в потрібний час.​

 

З цією мелодією стаються дива

Був такий класний випадок, який мені дуже запам’ятався. Ми обслуговували державний захід. Виступ був на площі. Нам зробили якийсь дах над головою, але було хмарно. Хмари накопичувались, небо ставало темнішим… Ми заграли Оpening — і відбулося диво: хмари розсіялися, і прямо на глядачів, на наш оркестр пролилося сонячне світло. Ось такі дива з цією музикою трапляються дуже часто.

***

Сергій Машевський, директор українсько-американської компанії Gloria FX

«Ми зробимо в цій казці те, чого ніколи не було в Україні»

Gloria FX — найбільша в Україні компанія зі створення спецефектів. Їхні відео мають мільярди переглядів на YouTube. Серед нагород Gloria FX за спецефекти — дві MTV Music awards (2015 і 2016 рр.).

— На проект Kazka Production «Тільки Диво» нас запросила Олена Каретник. Дала почитати сценарій і він нас зацікавив: масштабом, складністю виконання, а головне — цінностями, які ця казка несе у світ.

Фільм складний для всіх, хто працює над спецефектами, і в Україні є лише кілька великих компаній, яким це під силу. Одна з них — ми. Можу вас запевнити: в нас ніхто ніколи не робив нічого подібного.

Супервайзери Gloria FX створять фантазійних літаючих звірів, повітряні кораблі, навчать живого пса говорити і додадуть снігу і криги нашому Малому льодовиковому періоду. Буде великий обсяг роботи з домальовування масштабних красивих скрижанілих озер.

Вважаю, що казка «Тільки Диво» — це класне кіно, яке, сподіваюся, відкриє в нашій країні цілу серію таких фільмів. Нарешті, в нас на Новий рік буде свій фільм, як «Один удома». І всі будуть дивитися не як люди ходять в баню, а гарні дитячі фільми, які будуть цікавими з року в рік.

***

Джулія Мельнік, художник по гриму

«Казка, як пазл, вже складається у мене в голові»

Образи і грим наших персонажів — у надійних, хоч і тендітних, руках. Джулія Мельнік здобула освіту в найкращій голлівудській школі гриму Cinema Makeup School. Працювала як Makeup Artist FX у повному метрі в американській стрічці. В Україні відома завдяки перемозі в Міжнародному конкурсі гримерів Next Level of Cosplay.

Вже через 2 місяці після початку кар'єри мої роботи були серед професійних

— За освітою я актриса театру і кіно. Дев’ять років життя присвятила цій професії. Пробувала себе в модельному бізнесі, хотіла бути музикантом, навіть брала приватні уроки гри на фортепіано і гітарі.

З дитинства любила малювати, і в якийсь момент зрозуміла, що мені подобається саме перевтілювати людей. Тренувалася на подругах, які слугували мені за моделей: фарбувала, одягала, робила зачіски… Зрештою, купила пензлі і почала вчитися макіяжу.

За 15 днів закінчила курси і буквально відразу почала працювати на майданчику. А через 2 місяці у мене була вже перша публікація в журналі для професійних візажистів!

Три роки тому я заглибилася у вивчення складного пластичного гриму. Побачила шоу Face Off, де гримери працюють над створенням фантастичних образів, і зрозуміла, що хочу робити щось подібне, використовуючи такі складні технології.

В Україні, на жаль, не знайшла шкіл, де б могла навчатися. А за кордоном суми виявилися непідйомними!

Просто взяла і написала в найкращу школу гримерів: хочу до вас

Я мріяла про одну з найкращих шкіл гримерів. І одного разу взяла і просто написала туди, запитавши, чи існують знижки для студентів, які горять бажанням, але не мають коштів. Мені відповіли: на жаль, ні. Але є конкурс: спробуйте виграти!

Я почала вивчати технологію по YouTube, замовляти з Америки матеріали, експериментувати. На це пішло кілька місяців. Подала заявку, думала здивувати суддів. Але, нажаль, не потрапила навіть у двадцятку фіналістів.

Наступна спроба була вдалою. Образ Білого Блукача з серіалу «Гра престолів» приніс мені перемогу в конкурсі Next Level of Cosplay. Я виграла глядацьке голосування, але рішення залишалося за суддями. І тут сталося диво. Вперше за історію конкурсу Next Level of Cosplay всі вони одностайно проголосували за мене!

 

В Америці не спала по 4 дні

Так я потрапила в Америку — вчитися в найкращій в Голлівуді школі гриму, про яку мріяла багато років, Cinema Makeup School!

Під час мого перебування в Америці я встигла відпрацювати на повному метрі як Makeup Artist FX — створювала спецефекти, поранення, криваві сцени у фільмі «The Perception Movie» режисера Jensen Noen.

Це був дуже напружений період життя. Зранку я навчалася в школі, а після обіду їхала в сусіднє місто на зйомки, де працювала всю ніч. А потім — знов на заняття. Бувало, не спала по чотири дні!

На заняттях доводилося швидше за всіх робити свою роботу, щоб хоч півгодини поспати… під партою. Педагоги ставилися з розумінням і навіть через мене проводили деякі уроки наперед, щоб я йшла на фільм із потрібними навичками.

***

Коли я повернулася в Україну, мене дуже порадувало, що з’явилося багато проектів, на яких потрібен складний пластичний грим.

Я обожнюю фантастику і казки. Тож зараз, коли мені випав шанс взяти участь у створенні казки «Тільки Диво», буду робити все, що від мене залежить. Бачу костюми Айни Гассе, надихаюся шикарними засніженими Карпатами. І казка, як пазл, складається в моїй голові.

***

Олександр Дірдовський, виконавець ролі святого Миколая

«Спершу відмовив режисерові, сказав, що негідний грати святого»

Все життя Олександра є казкою і неймовірною пригодою. Медик, оператор, режисер, актор, нарешті, Святий Миколай. Цей образ він має і в житті, і в кадрі.

— Спочатку я боявся братися за цю роль, тому що дуже серйозно ставлюся до святого Миколая. У мене дідусь був Миколою, і це був його улюблений святий. А ще дідусь хотів бути священиком, та через революцію довелося обрати кар’єру медика. Він був віруючим медиком, а це колосальна рідкість.

І я відповів режисерові, що не гідний, для мене це занадто серйозно. Та коли мені Олена сказала, що я буду літати на повітряному кораблі з вітрилами (а я в дитинстві займався вітрильним спортом, був навіть чемпіоном Києва), то зрозумів, що це той образ Святого Миколая, який я «потягну».

Багато разів до цього мене просили прийти до дітей як святого Миколая. Я знаходив одяг і приходив. На вулиці мене приймали за нього. Жартома, звісно. А це фільм, фентезі, середні віки, казкова країна. Тож зіграти тут цікавий образ Миколая — свята справа.

***

Дмитро Санін, оператор–постановник

«Ми знімемо таку казку, яка випереджатиме очікування глядача»

Наш оператор-постановник із творчої династії фотомитців та кінематографістів. Незважаючи на багаторічний досвід, він і досі прагне магії — щоби оживали картинки та цілі історії.

— У фільмі «Тільки Диво» я мрію застосувати найсучасніші технології, не втрачаючи емоційної глибини кіно. Атмосфера у фільмі, наші герої та події мають виглядати так само природно, як у плівковому кіно, але при цьому відповідати найновішим технічним стандартам та випереджати очікування глядача.

Оператор з режисером — це творчий тандем, вибудуваний упродовж багаторічної співпраці та загартований численними дискусіями.

Ми з Оленою можемо невпинно обговорювати колір шалика на головній героїні чи ракурс зйомки кругової панорами, однак глобально, від початку проекту ми дихаємо в унісон і розділяємо цінності нашого кіно.

Ми не можемо перевершити Голлівуд, однак можемо зробити крок до створення нового сучасного українського кіно, яке буде вирізнятись на фоні інших національних кіноіндустрій.

Мені би хотілось, щоби українське кіно проклало свою стежину, а пізніше — й свій широкий шлях до глядача незалежно від місця проживання, мови, віку та культурної приналежності. Проектом «Тільки Диво» ми робимо перші кроки у цьому напрямку, створюючи нове сучасне дитяче кіно.

Сьогодні ж я та вся знімальна група очікуємо дива на майданчику у вигляді лапатого пухнастого снігу, що кружляє прямо в кадрі.

***

Георгій Ярмоленко, виконавець ролі Северина

«Я хуліганистий персонаж. Северин — моя повна протилежність»

Ті, хто уважно дивився фільм-фентезі «Сторожова застава»,.. все одно не впізнають у задерикуватому підлітку на початку стрічки Георгія Ярмоленка. А тим більше не впізнають героя нашої казки Северина, юнака із зовсім протилежною вдачею — мрійливого і благородного, здатного на мужні вчинки заради тих, кого любить. Наскільки цей образ відповідає темпераменту самого Жори? Він веселий, яскравий, позитивний, із прихованою «пружинкою» та чітким баченням себе у світі, якого не чекаєш від одинадцятикласника.

У театр — з «чарівного копняка»

— У театр я потрапив з маминого «чарівного копняка» (сміється). Вона сказала: давай ти спробуєш, а потім будеш пручатися. І я погодився. Чесно кажучи, не думав, що мене це так зацікавить. Прийшов на перші два заняття, мені сподобалося і я захопився. Сподіваюся, це переросте в заняття всього життя.

Мій батько колись трохи знімався в сімейних драмах. Але це був маленький досвід, тож в акторстві розраховую тільки на свої сили і на допомогу педагогів дитячого Народного музичного театру «FantaziaNEW», в якому займаюся вже 4,5 роки.

Мій герой — моя протилежність

У театрі я граю переважно комедійні та трохи негативні ролі. Наприклад, у «Вечорах на хуторі поблизу Диканьки» — чорта. У «Рудому, чесному, закоханому» Григорія Полонського — старшого брата Лабана. В «31 червні» — злого чародія Мальгрима. Та й у кіно я переважно хуліганистий персонаж. Северин, роль якого мені дали у казці, — протилежний характер. Це нова задача, значить, треба буде постаратися.

Мені пропонують охоронця, PR і зв'язки

Коли нам сказали, що треба стати на ковзани, я вийшов на лід і… разів із 10 за один сеанс упав. А зараз вже нічого, навчився. Вперше спробував кататися років зо два тому, і потім була велика перерва. А вже перед зйомкою відновився за місяць активних тренувань.

А ще я трохи співаю: і в дУші, і на уроках вокалу :), вмію робити різні трюки: бедуїнський, розніжку, щучку…  Грав у футбол, займався дзюдо, але переміг театр.

Коли однокласники дізналися, що я потрапив у такий солідний проект, одразу почали шуткувати: «Жора, тобі охоронець не потрібен? Жора, я можу бути PR-менеджером. Жора, в мене є зв’язки…» Звичайно, це такий рівень, тож багато хто вважає, що це класно!

Я і сам думаю, що це дуже круто, якщо в українському кінематографі з’явиться дитяча, новорічна, світла казка. Тому що в Україні такого сімейного кіно, яке б піднімало новорічний дух, я не бачив. Взагалі на Новий рік, Різдво дивлюся або «Один удома», або «Реальне кохання». Хоч в останні роки нечасто. Але новорічний дух в мене таки є.

 

Сподіваюсь, любов змінить наше життя

Одного дня я дізнався, що Діда Мороза не існує. Коли пішов у перший клас, мені сказали: «Його немає, тебе обманули, хлопче». Я сказав: «Ну, добре». А от зі святим Миколаєм трохи інакше. Це, безумовно, свято для нас. Але не в такому наївному плані, що Миколай ходить і подарунки роздає. Взагалі святий Миколай радував дітей бідних, які не могли собі дозволити багато. Ще й робив це анонімно. Хоч у нашому житті таких людей все менше і менше. Сподіваюся, наше кіно про Миколая, дива та любов змінить цю ситуацію.

***

Марія Тараненко, виконавиця ролі Аніки

«Роль у цьому фільмі — це один шанс на мільйон»

Заради казки «Тільки Диво» Марія Тараненко покинула спортивні бальні танці. А успіхи в дівчини були серйозні — вона вийшла у фінал найпрестижнішого турніру серед юніорів — Блекпульського танцювального фестивалю (Англія). Та щоб підготуватися до зйомок, з танцями тимчасово довелося розпрощатися. Але Маша не шкодує.

Марія Тараненко. Разом із Джулією Мельник

Дівчині 10 років і вона вчиться у п’ятому класі. Любить ходити до школи і отримує переважно «одинадцятки» і «дванадцятки». За її плечима вже кілька ролей у дитячих короткометражках. А найбільше юній актрисі подобаються…  математика і англійська. Серед захоплень — німецька, італійська і польська.

 

Маша і кіно

— Після кастингу мені довелося вчитися такому, чого я в житті ніколи не робила. Передивилася десятки фільмів, щоб зрозуміти, як актори-діти грають: говорять, дивляться, рухаються, яку акторську подачу роблять. Ходила до театральної студії і грала в театрі.

 

Маша і ковзани

Я з п’яти років займалася спортивно-бальними танцями, тренувалася щодня. Та заради зйомок у фільмі призупинила заняття. Зараз не танцюю, але ходжу на фігурне катання. І всього лиш пару разів падала. Я катаюся в спеціальних наколінниках, щоб не травмуватися і вже вмію робити складні елементи.

 

Маша і диво

Вірю у святого Миколая, бо коли я загадувала якесь бажання, воно завжди збувалося. Я загадала потрапити у фінал на великий турнір в Блекпул в Англії. Там танцює дуже багато пар. І ми попали! Це будо дуже важко, але ми все ж таки танцювали і вийшли у фінал. Це було справжнє диво, яке реально трапилося в моєму житті.

Коли мої друзі в школі дізналися, що зніматимусь у казці, то це було для них великим шоком. Тому що мені випав шанс один на мільйон, і це теж вийшло, як диво.

Я думаю, що «Тільки Диво» — це казка не просто для малесеньких діточок, а й для дорослих. Бо колись вони були дітьми і в душі залишилися такими самими. Гадаю, їм теж сподобається це кіно.

У святого Миколая я попросила б, щоб він допоміг цій казці вийти гарною і всім сподобатися. Мені б цього дуже хотілося.

bottom of page